Ismeretterjesztés
2011.04.02. 14:04
Hátha nemcsak nekem fontos, hogy tiszták legyenek -legalább némely- fogalmak.
Például a tolerancia.
Íme, egy tanulmány:
"Tolerancia
Készítette: ...
Kommunikáció-művelődésszervező
III. évfolyam
Tolerancia fogalma:
- A tolerancia alapvetően a másság elfogadását, a mássággal szembeni türelmet jelenti. Az individualizmus kiegészítője, s egyben az individuális szabadságjogok alapfeltétele: az én szabadságom csak akkor létezik, ha a másik eltűri. Másképpen kifejezve: „a szabadságról szóló minden tanulmány védőbeszéd a tolerancia mellett”. (Laski, idézi ludassy,1992:7
- A tolerancia mind a szociálpolitikában, mind a szociális munkában szakmai alapkövetelmény.
- A szociális munka lényegéhez tartozik, hogy elfogadja, s megérteni igyekezzen a másik életmódját, kultúráját, s ezzel elejét vegye a mindig céltalan és erőszakos jobbítási szándékának.
Kutatási kérdések és eredmények:
- Kutatási kérdéssé vált, hogy mennyiben akaratlagos és mennyiben spontán a kirekesztés folyamata, s amennyiben akaratlagos, akkor kik és milyen intézmények generálják e folyamatot.
- A kirekesztés problémája a bűnözéssel kapcsolatos.
- Egyesült Államok- Anglia- Európa (Magyarország)
A nulla tolerancia elv
- Ennek az elvnek az alapján, a rendőrségnek már a legcsekélyebb gyanú alapján is be kell avatkoznia, a legkisebb szabálysértést is büntetni kell. A gyanú a nyílt vagy látens idegengyűlölet és szegénygyűlölet miatt nagy valószínűséggel fordul a láthatóan idegenek ( bevándorlók, színesek, nálunk cigányok) és a láthatóan szegények, munkanélküliek, drogosok felé.
Kirekesztési folyamatok
- Hátterében az intolerancia áll - ezért a tolerancia erősítése minden demokratikus országban napirenden van.
- Az embereknek nemcsak egyenlőbb létfeltételekre van igényük, hanem annak elismerésére is, hogy mindenkit egyenlő tisztelet illet, hogy senki emberi méltósága nem sérthető.
- Sokan nem tudják önmagukról, hogy előítéletesek.
Tolerancia problémái:
- Rawls a toleráns és intoleráns szekták példáján vizsgálja közelebbről a problémát.
- 1. Van-e joga egy intoleráns személynek panaszt tenni, ha őt nem tolerálják.
- 2. Milyen föltételek mellett van a toleráns szektának joguk nem tolerálni az intoleránsakat.
- 3. A toleránsoknak egyáltalán van joguk a nem tolerálásra, ez a jog milyen cél érdekében gyakorolható.
Válaszok:
- Már az első kérdés sem könnyű, mert panaszt tenni mindenkinek joga van.
- A toleránsok azonban mégsem tilthatják be az intoleránsokat, mert az igazságtalan lenne, az egyenlő jogokat sértené.
- És végül a harmadik kérdésre válaszolva: „a toleránsok őszintén és alapos okokkal vélhetik, hogy az intoleranciára saját biztonságuk érdekében van szükség”."
Ezt innen vettem le. Csak a nevet töröltem, mivel nem tudok az írótól engedélyt kérni így azt nem közlöm, és a formátumot változtattam meg, hogy beilleszthetővé tegyem.
Az utolsó megjegyzéshez fűznék csak annyit, hogy ez az én botegyszerűséggel működő agyamban régóta úgy jelenik meg, hogyaszongya: ha nincs fekete, honnan tudnám, mi a fehér, avagy, ha nem létezik vérparaszt, akkor ugyan miből tudnám, hogy én jobb vagyok.
/Csibecsapat innen, ni/
Nagyon szeretem a Záróra beszélgetéseit. Nemrég láttam egy ehhez szorosan kapcsolódó adást, persze nem emlékszem a hölgy nevére (a műsorvezetőé naná, már beégett a helyére, de az övét sajna nem rögzítettem), aki pontosan az itt a fogalom téma kifejtésénél a harmadik tag gyakorlati megvalósításáról beszélt. S arról, hogy amíg ezzel nem jönnek 100%.ig tisztába azok, akiknek egy karitatív szervezet segíteni igyekszik, addig nem fogják szívesen figadni, vagy pláne partnerként kezelni akár a szociális munkást sem.
A Benetton 40 éve 40 másodpercben.
Nem kell szeretni. S ma már, nem sértés az, ha azt mondom valakinek, hogy "Tolerállak!", de volt idő, mikor annak számított ez a kijelentés, ma, a modern étrtelmezése az, hogy elfogadom a hülyeséged, mert nyilván azt te magad, jónak tartod.
Vagyis ha nem tolerál valaki engem, akkor az azt jelenti -pláne ha visszamegyünk a zigaz_korig-, hogy nem akar megsérteni?
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.