A röntgen, CT és talajelemzés szerint 400 ezer éves fogakra bukkantak
„Nagyon izgalmasak az eredmények” – mondta Avi Gopher régész, akinek a csapata a fogakat röntgen és CT vizsgálatoknak vetette alá, és a modern technika valamint a földrétegek elemzésének a segítségével meghatározta azok korát. A régész hangsúlyozta azonban, hogy még további vizsgálatokra is szükség lesz, hogy minden kétséget kizáróan alátámasszák az eredményeiket, amelyek, ha igaznak bizonyulnak „megváltoztathatják az evolúcióról eddig kialakított képet”.
A jelenleg uralkodó tudományos tézis szerint a Homo sapiens Afrikából származik és onnan vándorolt el. Gopher szerint azonban, ha a csontok valójában az emberiség leszármazóinak maradványai, akkor az akár azt is jelentheti, hogy az emberiség eredete Izrael területéhez köthető.
Homo sapiens vagy Neandervölgyi?
A Cambridge Egyetem őstörténeti szakértője, Sir Paul Mellars elismerően nyilatkozott a vizsgálatról, a felfedezést pedig „fontosnak” tartja, mivel abból az időszakból kevés maradvány került elő, de hangsúlyozta, hogy még korai lenne azt állítani, hogy a csontok embertől vannak. „Ezeknek a bizonyítékoknak az alapján, amiket eddig feltártak, a lehetőség egyelőre távoli” – vélekedett Mellars, aki azt feltételezi, hogy a csontok inkább a modern ember ősének, a Neandervölgyinek lehetnek a maradványai.
A tudomány jelenleg leginkább elfogadott álláspontja szerint a Homo sapiens és a Neandervölgyi egy közös őstől származik, aki Afrikában élt mintegy 700 ezer évvel ezelőtt. A leszármazottak egyik csoportja Európába vándorolt, ők lettek a Neandervölgyiek, akik később kihaltak. A másik csoport Afrikában maradt, ők lettek a Homo sapiens, a modern ember.
A fogak gyakran pontatlanul határozzák meg a származást, és a koponyavizsgálat pontosabban meg tudná határozni az izraeli barlangban talált egyed faját – mondta Mellars.
Gopher azonban biztos abban, hogy csapata hamarosan koponyákat és más csontokat is találni fog, ahogy folytatják az ásatást. Az őskori Keszem barlangot még 2000-ben fedezték fel és az ásatások 2004-ben indultak meg. A három kutató, Gopher, Ran Barkai és Izrael Herschkowitz az eredményeikről az Amerikai Antropológiai Folyóiratban számoltak be."

/Kép helye/
Régebbről eredeztethető az ember, az értelmes ember, mint olyan? És ez mennyiben dönti meg az evolúció tanát, érzésem szerint maximum átrendezheti legfeljebb, de nem cáfolja azt. Vagy igen?